Aktualności

2018-06-11

XII ogólnopolska konferencja PSTTSR „Róbmy co działa – wyzwania praktyki pomocowej”, Toruń 8-9 czerwiec 2018

Jak mawiają osoby praktykujące TSR prawdziwymi autorami Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach są sami klienci. To od nich uczymy się zarówno tego, co jest pomocne w poszukiwaniu właściwych rozwiązań, jak również tego, co się nie sprawdza. Stąd najważniejsze założenia modelu Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach można sprowadzić do tzw. filozofii centralnej, szczególnie zaś do twierdzenia: „Róbmy więcej tego, co działa”. Ten rodzaj wiedzy jest bowiem najbardziej użyteczny w pracy z klientami. Powyższe przesłanie stanowiło motyw przewodni tegorocznej konferencji. Frekwencja dopisała. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i prelegentom.

Zespół „Centrum Rozwiązań”

2017-03-12

Ogólnopolska Konferencja Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach „Poza techniką – indywidualny styl w Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach” Toruń 9-10 czerwca 2017.

Pragniemy poinformować Państwa, że Zarząd PSTTSR ponownie powierzył organizację dorocznej konferencji środowisku toruńskiemu. Tytuł tegorocznego spotkania: Poza techniką indywidualny styl w Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Tytuł konferencji nawiązuje do twierdzenia, iż to nie techniki czynią terapię, a w tym przypadku konstytuują model TSR. To sposób ich użycia jest kluczowy, podobnie jak w przypadku młotka. Narzędzie to może służyć do wbijania gwoździ lub jako przedmiot wykorzystany do wyrządzenia komuś krzywdy. Ponadto intencją organizatorów jest stworzenie okazji do wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami odnośnie osobistego, indywidualnego stylu terapeutycznego, jaki praktykujemy na co dzień.

2016-09-12

Nowa książka o TSR

Mam przyjemność podzielić się z Wami dobrą nowiną. Właśnie ukazała się moja książka pt. „Resocjalizacja młodzieży uzależnionej oparta na potencjałach. W poszukiwaniu rozwiązań instytucjonalnych” . Efekt ponad 10 lat pracy z młodzieżą w ośrodku, którym kieruję. Jej istotę stanowi opis procesu implementacji TSR do pracy z młodzieżą w warunkach ośrodka o charakterze rezydencjonalnym. Ponadto ciekawym z perspektyw Czytelnika może być szersze ukazanie filozoficzno-socjologicznych źródeł TSR i ich implikacji dla praktyki pomocowej. Chętni znajdą ją pod adresem: www.wydawnictwoumk.pl .

Jacek Szczepkowski

2016-08-18

Konferencja European Brief Therapy Association – Bruges 23-25 wrzesień 2016

Tym razem praktycy TSR z Europy i nie tylko spotykają się w Belgii w pięknej Brugii na dorocznej konferencji pt. „The map is not the territory”, który stanowi nawiązanie do słów A. Korzybskiego „Mapa to nie terytorium”. Owe mapy rozumiane są jako mentalny obraz subiektywnej rzeczywistości postrzeganej przez klienta. Za pomocą operacji językowych można je zmieniać, modyfikować, a tym samym pośrednio wpływać na zachowania klienta.

2016-02-15

Ogólnopolska Konferencja Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach – 17-18 czerwiec 2016, Toruń

Zarząd PSTTSR powierzył organizację tegorocznej konferencji środowisku toruńskiemu. Tytuł konferencji: WIĘCEJ NIŻ CUD – PODEJŚCIE SKONCENTROWANE NA ROZWIĄZANIACH W PRAKTYCE. Tematyka konferencji nawiązuje do tytuły jednej z kluczowych publikacji dotyczących istoty Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (S. de Shazer, Y. Dolan, More than miracles. The State of the Art of Solution-Focused Brief Therapy, New York 2007). Koncentrować się będzie na rozumieniu kluczowych elementów tego modelu terapii oraz ich praktycznych implikacjach dla praktyki pomocowej.

Planowana konferencja będzie miała charakter jubileuszowy (10 edycja, wliczając międzynarodową konferencję EBTA z 2012 roku). Spodziewać możemy się zatem szczególnych dodatkowych atrakcji. Wkrótce zostanie uruchomiona strona konferencji (www.wotuiw.torun.pl , zakładka: konferencja PSR 2016), gdzie na bieżąco uzupełniany będzie program i pozostałe informacje organizacyjne. Zachęcamy potencjalnych prelegentów do przedstawienia swoich propozycji warsztatów i wystąpień plenarnych! Każdy może pokazać kawałek swojego TSR-u. 🙂

2015-11-13

Szkoła Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach

„Pojedynczo jesteśmy tylko kroplami – razem tworzymy ocean.”

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wielu spośród absolwentów naszych szkoleń z zakresu Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach postanowiliśmy połączyć nasze wysiłki i zaproponować bardziej kompleksową ofertę. Efektem jest wspólny projekt Centrum PSR, Centrum Rozwiązań oraz Laboratorium Edukacji i Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach pod nazwą: „Szkoła Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach”.
Naszym celem jest tworzenie profesjonalnych możliwości łączenia rozwoju umiejętności posługiwania się modelem TSR w praktyce pomocowej z uzyskaniem potwierdzenia swoich kompetencji za sprawą oficjalnego certyfikatu terapeuty Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach.
Kadrę szkoleniową Szkoły Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach tworzą doświadczeni terapeuci, trenerzy i superwizorzy TSR/PSR, osoby posiadające wieloletnie doświadczeni kliniczne, jak i szkoleniowe nie tylko na forum krajowym, ale także międzynarodowym. W ramach tego projektu oferujemy jednolite szkolenie z zakresu II stopnia TSR. Pierwszą edycję naszego wspólnego projektu STSR rozpoczynamy już w grudniu w Warszawie. Więcej szczegółów na stronie szkolenia .

2015-09-29

Konferencja EBTA w Wiedniu: 11-13 wrzesień 2015

Kolejna doroczna konferencja European Brief Therapy Association już za nami. Ideą przewodnią tegorocznego spotkania była sentencja: „Don’t think, observe!”. Nie oznacza ona jednak rezygnacji z wiedzy i doświadczenia, jakim dysponuje terapeuta. Między innymi o różnych niuansach z tym związanych mogliśmy podyskutować w trakcie spotkań z tsr-owymi ludźmi z różnych krajów. Szczególnie ucieszyła nas obecność licznej reprezentacji z Polski, reprezentantów różnych środowisk. Warto też podkreślić, że nowym Prezydentem EBTA został Jacek Lelonkiewicz! Gratulujemy!

2015-07-11

Z USA do Polski! Specjalna oferta – warsztaty: Thorana S. Nelson i Pamela King

Na zaproszenie Centrum Rozwiązań oraz Centrum PSR przyjeżdżają do Torunia prof. T. S. Nelson (autorka m.in. Edukacja i szkolenie w krótkoterminowej terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach – dostępnej w Polsce) oraz P. King ze Stanów Zjednoczonych, uznani praktycy Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach.

Poprowadzą trzy warsztaty:
03.09.15 – Superwizja, praktyka zaawansowana – T.S. Nelson,
04.09.15 – Idź za liderem – Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach w pracy z dziećmi – P. King,
05.09.15 – Superwizja w Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach – T. Nelson.

Szczegóły znajdziecie na naszej stronie – szkolenia . Serdecznie zapraszamy! Niepowtarzalna okazja!

2015-07-09

Nowy Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach

Podczas walnego zgromadzenia członków PSTTSR, mającego miejsce w trakcie dorocznej konferencji w Toruniu, odbyły się wybory nowych władz Stowarzyszenia. Miło mam poinformować Państwa,że Prezesem PSTTSR został Jacek Szczepkowski, a członkami Zarządu: Klara Sztyler-Małek oraz Magda Szutarska.

Szkolenia TSR

Sprawdź aktualną ofertę szkoleń

Czytaj więcej