Eksplorowanie Interakcji poprzez Mikroanalizę Dialogów Bezpośrednich (twarzą w twarz) oraz Dialogów Tekstowych
Warsztat specjalistyczny TSR – stacjonarny Toruń
Celem szkolenia jest pogłębienie znajomości modelu TSR i rozwój umiejętności pomocowych.
Termin i miejsce szkolenia:
Toruńska Starówka, 7-8 września 2024 w godz.: 9.00 – 17.00
Informacje o szkoleniu:
- Liczba godzin dydaktycznych: 20 godz.
- Wymogi związane z zaliczeniem: obecność i aktywny udział
- Koszt: 950,00 zł. Cena obejmuje: zajęcia dydaktyczne; dyplom potwierdzający ukończenie; bufet herbaciano-kawowy, pakiet materiałów dydaktycznych.
Trenerka:
Anne-Marie Wulf
założycielka i dyrektor Duńskiego Instytutu Skoncentrowanego na Rozwiązaniach, akredytowana członkini IASTI oraz obecna prezeska EBTA – Europejskiego Stowarzyszenia Terapii Krótkoterminowych.
Program szkolenia:
Podejście skoncentrowane na rozwiązaniach opisywane jest przez wielu praktyków jako ko-konstruktywny, oparty na współpracy proces dialogowy, w którym praktyk poprzez zadawane pytania przyczynia się do nowych refleksji i spostrzeżeń klienta. Celem jest, aby klient stał się „mądrzejszy”, a tym samym zdolny do skonstruowania potrzebnych rozwiązań i sposobów, aby ruszyć naprzód. Wiele osób zgodzi się, że są to kluczowe cechy Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach, ale skąd wiemy, że to właśnie robimy?
Janet Bavelas eksperymentowała z procesami ko-konstrukcji w bezpośrednich dialogach, co doprowadziło do rozwoju Mikroanalizy jako narzędzia badawczego. Nagrania wideo głównie rozmów terapeutycznych są analizowane za pomocą oprogramowania, które odtwarza mikro sekwencje trwające około 10-20 sekund, aby zbadać, w jaki sposób terapeuta i klient współtworzą dialog. W trakcie swoich badań Bavelas zidentyfikowała co najmniej trzy istotne kroki, które terapeuta wnosi i wykorzystuje w tym procesie współpracy – pytania, sformułowania i wybory leksykalne.
Korzystając z mikroanalizy Dialogów Bezpośrednich (twarzą w twarz), możemy badać sekwencje rozmowy moment po momencie. Kiedy widzimy, co faktycznie robimy, możemy porównać to z tym, co zamierzaliśmy zrobić.
Pomysł na to, że rozmowy są współkonstruowane między klientem a terapeutą za pomocą języka, sprawił, że zaczęłam się zastanawiać, czy ma to zastosowanie również w innych rodzajów rozmów, na przykład rozmów SMS-owych, i czy można również przeprowadzić mikroanalizę wiadomości tekstowych?
Ta perspektywa doprowadziła do mojej pracy magisterskiej z 2019 roku, w której przeprowadziłam mikroanalizę 12 dialogów tekstowych w celu zbadania, w jaki sposób mentorzy formułują wiadomości tekstowe do podopiecznych? Jakiego rodzaju wybory językowe są stosowane? Jakiego rodzaju odpowiedzi przekazywane są podopiecznemu? I jaką może to czynić różnicę?
Na warsztacie:
Podczas warsztatów dowiesz się, jak wykorzystać Mikroanalizę do optymalizacji swoich rozmów. Przeprowadzając Mikroanalizę, nauczymy się tego narzędzia, sprawdzimy jakie są ważne elementy rozmów, wykorzystamy Mikroanalizę na przykładzie własnych rozmów oraz sprawdzimy, jak ma się to, co robimy, do tego co myślimy, że robimy. Ten sposób patrzenia na rozmowy terapeutyczne dostrojony jest do tego, jak zaprojektowany jest program edukacyjny w Duńskim Instytucie Skoncentrowanym na Rozwiązaniach: obserwujemy w działaniu praktyków wykonujących pracę skoncentrowaną na rozwiązaniach – jest to podejście do opanowania.
Rozmowy za pośrednictwem mediów cyfrowych, takich jak telefony, czaty, e-maile i wiadomości tekstowe, eliminują czas i miejsce oraz umożliwiają komunikację 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Na warsztacie przedstawiony będzie ten sposób komunikacji oraz to w jaki sposób wiadomości tekstowe mogą być wykorzystywane jako narzędzie dialogowe, np. w jaki sposób można odpowiadać na wiadomości w użyteczny i znaczący dla klientów sposób.
Poprzez mikroanalizę dialogów tekstowych pokażę, jak terapeuta, bądź coach Skoncentrowany na Rozwiązaniach może stworzyć klientom możliwości opowiadania o sobie jako o aktywnych, energicznych i kompetentnych osobach z zasobami, siłą i możliwościami. Z końcem warsztatu uczestnicy będą mieli wachlarz pomysłów, jak zastosować to podejście we własnej praktyce.
Cele szkolenia i wyniki nauczania:
- Czym jest Mikroanaliza i w jaki sposób może być użytecznym narzędziem,
- Jak współkonstruowane są Dialogi Bezpośrednie (twarzą w twarz),
- „Językowe uchwyty” w dialogach,
- Wgląd w mobilną komunikację cyfrową,
- Jak ułatwić zmiany za pomocą wiadomości tekstowych,
- Możliwość analizy własnych dialogów tekstowych,
- Możliwość dostosowania przyszłych rozmów i usprawnienia pracy, zarówno twarzą w twarz, jak i online.
Metody i środki:
Warsztat został zaprojektowany jako interaktywny, zachęcający do aktywnego uczenia się poprzez praktykę i demonstrację. Duński Instytut Skoncentrowany na Rozwiązaniach we współpracy z Centrum Rozwiązań zapewni uczestnikom międzynarodowy, akredytowany przez PSTTSR certyfikat po ukończeniu szkolenia.
Grupa docelowa:
Warsztat skierowany do praktyków PSR, zainteresowanych rozwijaniem swoich umiejętności komunikacyjnych, zarówno w dialogach bezpośrednich (twarzą w twarz), jak i online. Możliwe będzie przeanalizowanie własnych dialogów tekstowych, a nawet małych fragmentów własnej praktyki.
Pakiet materiałów dydaktycznych dostępnych w wersji elektronicznej:
- Materiały do ćwiczeń
- Prezentacje multimedialne
Szkolenia stacjonarne:
- Sala szkoleniowa w obrębie toruńskiej Starówki – dokładne miejsce szkolenia zostanie wskazane w mailu z informacji organizacyjnymi.
- Faktury za szkolenie zostaną wystawione zgodnie z danymi zawartymi w formularzu zgłoszeniowym i przesłane mailowo do uczestników.
Procedura rejestracji:
- Wypełnij i wyślij kwestionariusz zgłoszenia.
- Otrzymasz maila z potwierdzeniem, że Twoje zgłoszenie dotarło do „CR” (wstępna kwalifikacja).
- Na 2-3 tygodnie przed planowanym terminem rozpoczęcia szkolenia otrzymasz maila z informacjami organizacyjnymi i nr konta, na które trzeba wpłacić opłatę szkoleniową.
- Po dokonaniu płatności prosimy o wysłanie maila potwierdzającego ten fakt.
- Po jego otrzymaniu i weryfikacji wpłaty na koncie bankowym prześlemy wiadomość z informacji organizacyjnymi.